Technologia termowizorów, jak każda zaawansowana technologia, jest opisywana za pomocą wielu niezrozumiałych skrótów i terminów. Nic dziwnego, że mogą one wprowadzać zamieszanie przy próbie wyboru pasującego nam urządzenia.
Zacznijmy od podstaw. Obrazowanie termowizyjne polega na wykrywaniu i przechwytywaniu promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty w celu tworzenia obrazów na podstawie różnic ich temperatur.
Podstawowym elementem termowizora jest zestaw soczewek skupiających promienie podczerwone na matrycy. Nie są to jednak zwyczajne szklane soczewki dobrze znane z optyki myśliwskiej. Klasyczne szkło jest nieprzeźroczyste dla promieniowania podczerwonego. Soczewki w termowizorach wykonane są ze szkła germanowego.
Promieniowanie rejestrowane jest przez matrycę. Matryce rejestrują promieniowanie podczerwone. Głównymi parametrami cechującymi matryce jest NEDT, rozdzielczość, rozmiar piksela oraz technologia wykonana.
Rozmiar piksela. Właściwie „rozmiar piksela” oznacza wielkość najmniejszego elementu matrycy – mikrobolometru. Im mniejszy mikrobolometr tym z mniejszej powierzchni zbiera on promieniowanie. Skutek – obraz staje się dokładniejszy.
Rozdzielczość. Jest to rozmiar matrycy mierzony w ilości pikseli na obu bokach sensora. Przykładowo rozmiar 640×512 oznacza, że matryca zawiera 327680 mikrobolometrów, a matryca o rozmiarze 384×288 zaledwie 110592.
NEDT. Jest to parametr kluczowy parametr wpływający na jakość obrazu termowizora. NEDT jest miarą najmniejszej różnicy temperatur między dwoma obiektami, którą system przetwarzania obrazu może odróżnić od szumu. Niższa wartość NEDT wskazuje na większą zdolność do wykrywania mniejszych zmian temperatury. W skrócie – im niższy NEDT, opisywany temperaturą wyrażoną w mK, tym bardziej precyzyjny obraz oraz lepsze wykrywanie celów.
Technologia sensorów termowizyjnych można podzielić na dwie główne kategorie: matryce chłodzone i niechłodzone. Matryce chłodzone utrzymywane są za pomocą systemów chłodzenia w stałej, ujemnej temperaturze. Ze względu na masę i kosztowne systemy chłodzenia takie matryce najczęściej stosowane są w badaniach naukowych. Technologia matryc niechłodzonych, na przykład technologia niechłodzonego tlenku wanadu stosowana w termowizorach NNPO, zapewnia niską masę i dobrą wydajność w zastosowaniach nienaukowych.
Na ogólną jakość obrazu wpływa nie tylko kompilacja głównych cech matrycy, ale i zestaw soczewek oraz oprogramowanie przetwarzające obraz. Aktualnym standardem jakim powinniśmy kierować się przy zakupie jest parametr NEDT <25mK i rozmiar piksela nie większy niż 12um. Jeśli zależy nam na wyższej jakości obrazu przy szerszym polu widzenia to warto rozważyć wybranie większej matrycy.
Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.Raise your business